Fundacja "Marzenia Do Spełnienia" biuro@mds.koszalin.pl +48 608-458-656 krs: 0000700893

Karetka dla
Noworodka i Wcześniaka

Fundacja Marzenia Do Spełnienia, Koszalin

NASZA AKCJA W PIGUŁCE 

  • Co to jest karetka neonatologiczna (Karetka typu „N”)?

Karetka neonatologiczna, to ambulans, służący wyłącznie do transportu noworodków i wcześniaków w stanie zagrożenia życia.

  • Co znajduje się na wyposażeniu Karetki typu „N” ?

Na wyposażeniu Karetki typu „N” znajdują się:
– inkubator transportowy z dodatkowym osprzętem tj. respiratorem posiadającym funkcję wentylacji mechanicznej,
– „nosze pływające”,
– pełne monitorowanie funkcji życiowych dostosowane do pacjentów neonatologicznych,
– pompy i strzykawki infuzyjne,
– system podtrzymywania temperatury przewożonego noworodka,
– ssak,
– podgrzewacz płynów infuzyjnych,
– przetwornica 230 V,
– sprężarka powietrza atmosferycznego,
– 2 butle tlenowe – 10l,
– 2 butle sprzężonego powietrza.

  • Co to są tzw. „nosze pływające” i do czego służą?

„Nosze pływające” to nieodzowny element każdej Karetki typu „N”. Są one lawetą, na której umieszczony jest inkubator transportowy. Ich głównym zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów, które występują naturalnie, gdy karetka jeździ po nierównej powierzchni. Laweta delikatnie unosząc się chroni przewożonego noworodka przed wstrząsami. Ma to szczególne znaczenie przy transportowaniu noworodków będących często w bardzo ciężkim stanie. Niejednokrotnie zdarza się, że są to wcześniaki ważące zaledwie kilkaset gramów, które wymagają wyjątkowej ostrożności. Widać zatem doskonale, że ze względu na swoje wyposażenie Karetka typu „N”, w żaden sposób nie może być zastąpiona przez zwykłą karetkę transportową.

  • Jaki jest skład zespołu medycznego karetki „N” ?

W skład zespołu medycznego Karetki typu „N” wchodzą 4 osoby:
– lekarz anestezjolog,
– pielęgniarka anestezjologiczna,
– kierowca – ratownik medyczny,
– sanitariusz,
Jednocześnie muszą to być osoby specjalnie przeszkolone w udzielaniu świadczeń medycznych i opiece nad noworodkami i wcześniakami.

  • Jaki jest zasięg terytorialny karetki „N” ?

Zespół Karetki typu „N” wykonuje transporty noworodków będących w stanie zagrożenia życia i wymagających leczenia w ośrodku wyższego stopnia referencyjności (Odział Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie) oraz Oddziałów Patologii Noworodka i referencyjnych w zakresie kardiochirurgii, kardiologii, okulistyki, wad wrodzonych w Szczecinie i Gdańsku. Transporty medyczne wykonywane są w obszarze, aż 7 szpitali powiatowych wschodniej części województwa Zachodniopomorskiego tj. Kołobrzegu, Szczecinka, Sławna, Wałcza, Połczyna Zdroju i Białogardu.

  • Dlaczego potrzebna jest nowa karetka „N” ?

Obecna Karetka typu „N” jest już bardzo wysłużona, a przy tego rodzaju transporcie bezawaryjność sprzętu to podstawa i czynnik od którego zależy życie noworodków i wcześniaków. Dodatkowo zakup nowej karetki daje możliwość korzystania ze sprzętu najnowszej generacji z doskonalszymi rozwiązaniami technicznymi, jak i klinicznymi. Podsumowując, wymiana ambulansu na nowy podyktowana jest troską o najmniejszych pacjentów, a nowsza technologia zwiększa szanse na ich godne, w pełnym zdrowiu życie.